Wpisz interesującą Cię frazę:
SzukajJerzy "Poręba" Porębski

4.jpgJerzy Porębski ur. 28.03.1939 r), pochodzi z Sosnowca, a jego młodość wiąże się ze Śląskiem i Krakowem, gdzie ukończył studia (UJ) na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi

Naukowiec pełną gębą. W latach 1965 – 2000 pracował w Morskim Instytucie Rybackim w Świnoujściu jako adiunkt. Członek Rady Naukowej MIR w Gdyni 1991 – 1994 r. Jak mało kto rozumie życie i pracę na morzu. Jako doktor nauk przyrodniczych ze specjalnością oceanografia biologiczna; reprezentował Polskę w Benthos and Shellfish Commitee w International Council for Explaration of the Sea (ICES), a w latach 1965 - 1985 brał udział w około dwudziestu półrocznych rejsach oceanicznych na statkach rybackich i naukowych polskiej i obcej floty. Współpracował z ONZ FAO.

W 1984 r. brał udział w pamiętnym rejsie „Zawiszy Czarnego” po jeziorach amerykańskich, biorąc udział w koncertach szantowych wraz z zespołem „Stare Dzwony” m.in. w Quebeck, Montrealu, Toronto, Bufallo, Rochester i Detroit (festiwal polski).

Jego zainteresowania muzyczne sięgają jeszcze czasów studiów w Krakowie. W tym okresie przez trzy lata był prezesem studenckiego Jazz - Clubu, grywając na trąbce i pianinie w szeregu zespołach jazzowych grających w stylu nowo orleańskim i swing. Przez rok był członkiem kwartetu Adama Makowicza, słynnego obecnie pianisty mieszkającego na stałe w Nowym Jorku.

Grą na gitarze i komponowaniem własnych piosenek i opowieści zajął się od połowy lat sześćdziesiątych, gdy zaczął pływać w długie, oceaniczne rejsy. Piosenki i gitara, według. jego własnej opinii, stanowiły dla niego i załóg lekarstwo na nostalgię i stresy wynikające z trudów oceanicznego, rybackiego życia. Począwszy od lat siedemdziesiątych ballady rybackie Jurka Porębskiego stawały się coraz bardziej popularne w kraju , dzięki jago występom na festiwalach szantowych. Sam autor w 1984r. wygrał „Grand Prix”, zajmując również 1-sze miejsce w piosence autorskiej na Festiwalu „Krakowskie Szanty” a w następnych latach uzyskał również „Grand Prix” jako członek zespołu „Stare Dzwony”, po czym wycofał się z konkursów, jednak corocznie, aż do chwili bieżącej („Krakowskie Szanty 2010”) , jest zapraszany do udziału w licznych koncertach z których niektóre reżyseruje i prowadzi.

Sam oraz ze „Starymi Dzwonami” występował na licznych festiwalach szantowych na świecie (Anglia - Liverpool, Bristol, Ipswich, Southampton, Newcastle: Francja - Dunkierka; Holandia - Amsterdam, Workum, Leewarden: Niemcy – Bremenhafen, Norymberga; Szwecja - Karlskrona, Geteborg; oraz w Ameryce Pólnocnej (j.w) i Argentynie - Falklandy , Port Stanley.

Niektóre jego piosenki, takie jak „Gdzie ta keja”, „Jejku, jejku”, „Ciałko”, „Cztery piwka”, „Barmanka z Vancouver”, „Dziewczyny z St. Pierre”, „Kochanie” uzyskały znaczną popularność w kraju a niektóre są wykonywane przez zawodowych wokalistów (Edyta Geppert).

Nagrał cztery autorskie kasety i CD oraz 6 kaset i 4 CD ze „Starymi Dzwonami” i z Andrzejem Koryckim - laureatem „Grand Prix” krakowskich szant w 1998 r. Nagrał również szereg programów radiowo - telewizyjnych w kraju i zagranicą. Jego opowiadania pt „Z rybakami w morze” w 75 odcinkach emitowane były w 2003 roku w 10 rozgłośniach radiowych w Polsce (m.in. Polskie Radio Kraków, Szczecin, Gdańsk, Wrocław).

Jest Dyrektorem Artystycznym licznych festiwali szantowych (w Giżycku), w Świnoujściu (po raz dziesiąty) oraz w Darłowie, Złocieńcu i innych.

We wrześniu 1996 r. , na zaproszenie polonijnych jachtklubów z USA odbył turę koncertową na wschodnim wybrzeżu USA koncertując w N. Jorku, Baltimore, Waszyngtonie (American Centre of Polish Culture), Chicago a od 1999r. corocznie w Kanadzie w Toronto. W 2001 r. koncertował w N. Jorku, Annapolis, Toronto, Ottawie i Chicago. Od tego czasu corocznie zapraszany jest do Kanady i USA gdzie jest Dyrektorem Artystycznym festiwali Pieśni Morskiej w N. Jorku i Toronto.

Obecnie, już na emeryturze, razem z żoną Heleną mieszkają w Świnoujściu i oboje działają aktywnie w dziedzinie popularyzacji kultury morskiej. W ostatnich latach reprezentował wraz z innymi artystami Województwo Zachodniopomorskie na spotkaniach w Schwerinie (Niemcy) i w Malme (Szwecja).

Ma dwoje wnuków - Mateusza 12 lat i Bartosza 6 lat (syn Jacek i synowa Kamila).

Jest członkiem Jacht Klubu Morskiego Marynarki Wojennej „Kotwica” w Świnoujściu od 1984 r . (leg.nr.10), Posiada stopień sternika jachtowego.

Kontakt: poreba@fornet.com.pl

W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt