Wpisz interesującą Cię frazę:
SzukajO Zespole

Stare Dzwony (the Old Bells) to jeden z najstarszych, działających w tym samym składzie polskich zespołów szantowych, od którego zaczęła się zarówno moda na profesjonalne śpiewanie szant i piosenek żeglarskich, jak i cały ruch szantowy w Polsce.
W skład grupy od wielu lat wchodzą Andrzej Korycki, Ryszard
Muzaj, Jerzy Porębski i Marek Szurawski (dla przyjaciół „Korek”, „Mały”. „Poręba”, „Siurawa”). Przez wiele lat śpiewał z nimi nieżyjący już serdeczny przyjaciel wszystkich Janusz Sikorski („Sikor”), którego piosenki i tłumaczenia ciągle żyją w repertuarze grupy.

Zdobywcy Grand Prix na Festiwalu „Shanties” w Krakowie w 1983 i 1993 roku, utalentowani muzycy i silne indywidualności, znają się i darzą przyjaźnią od wielu lat, cementując wzajemne więzi wieloma wspólnymi rejsami nie tylko na muzycznych, ale i na morskich szlakach. Są aktywnymi żeglarzami do dzisiaj.

Byli gośćmi (w pełnym lub zmniejszonym składzie) na wszystkich liczących się festiwalach szantowych na świecie, m.in. w Mystic Seaport, San Francisco i Chicago (USA), w Toronto (Kanada), Karlskronie (Szwecja), Workum i Amsterdamie (Holandia), Dunkierce (Francja), Liverpoolu, Bristolu i Newcastle (Anglia), i Wilhelmshaven (Niemcy). Członkowie zespołu są również obecni na wszystkich znaczących spotkaniach szantowych w Polsce, pełniąc na nich niejednokrotnie funkcje kierowników artystycznych lub zasiadając w jury. W 2003 roku otrzymali nagrodę specjalną Tygodnika Wybrzeże (w ramach nagrody „Rejs Roku”), honorującą wieloletnią popularyzację ruchu szantowego i żeglarstwa w Polsce.

Działalność członków zespołu wykracza znacznie poza występy estradowe, współtworzą bowiem liczne programy radiowe i telewizyjne o tematyce morskiej – by wspomnieć chociażby zdobywający coraz większą popularność program „Opowieści Wiatru i Morza” TV Polonia, realizacja Jola i Sławomir Klupść – www.owim.pl), mają na koncie książki, artykuły i opracowania, z ich pomysłu powstała Fundacja  Kultura Morska oraz Jasnogórskie Spotkania Szantowe „Rubin”. Również Kongregacja Miłośników Krzewienia Kultury Picia Rumu WRAK oraz specjalne karaibskie „rejsy rumowe” ( www.eccehomo21.pl/fkm ).

To, co wyróżnia jeszcze „Stare Dzwony” to niewątpliwie różnorodność repertuarowa – od klasycznej szanty i pieśni kubryku po oryginalne, bogate aranżacje instrumentalne i współczesną, autorską piosenkę żeglarską, w której członkowie zespołu pozostają do dzisiaj niekwestionowanymi liderami.

W czasie koncertów zachowują oryginalny styl wspólnej, śpiewanej zabawy. Cenią luz, ciepło i naturalność, traktując słuchaczy jak bliskich, zaprzyjaźnionych ludzi, a nie jak anonimową publiczność. Znają ich zresztą ponad dwadzieścia pięć lat.

Wymyślili i realizują sceniczno-koncertową wersję „Rejsu ku Wyspom Szczęśliwym”, co przekonująco oddaje charakter ich muzycznych opowieści o „ludziach, morzu i okrętach”. A Wyspy Szczęśliwe? Przecież są takie…


"Stare Dzwony"

Jerzy Porębski
Marek Szurawski
Ryszard Muzaj
Andrzej Korycki
Janusz Sikorski
4.jpg 1.jpg Ryszard.jpg Korycki.jpg
5.jpg
"Poręba"
"Siurawa"
"Mały"
"Korek"
"Sikor"


W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt