Wpisz interesującą Cię frazę:
Szukaj


9. Lista ćwiczeń, zabaw i wyzwań pamięciowych

Lista ćwiczeń, zabaw i wyzwań pamięciowych

Niektóre naprawdę imponujące, z którymi powinieneś poradzić sobie z łatwością po lekturze wszystkich trzech tomów. Wiele z nich pokrywa się z tymi, które już znasz, ale lepiej mieć je wszystkie w komplecie. Zanim przeczytasz tom III, demonstruj to, co już potrafisz. Zadziwiaj siebie i świat. Z uśmiechem.Więc:

 1. Rzuty kostką - ile ich zapamiętasz w ciągu 2 min.? Rzucasz w swoim tempie, partner je zapisuje. Po dwóch minutach odtwarzasz oryginalną kolejność, mając na to kolejne dwie minuty. Powinieneś zapamiętać 20 rzutów lub więcej
 2. Zapamiętywanie 100 przypadkowych słów.
  1. konkretnych rzeczowników. Zrób to w 9 minut.
  2. słów abstrakcyjnych. Zrób to w 11 minut
 3. Sprawdź, jak dobrym byłbyś kelnerem lub barmanem. Zabawa towarzyska w większym gronie. Poproś każdego uczestnika, aby wybrał sobie danie (może być ze szczegółami - sałatka grecka, groszek z marchewką, stek dobrze wysmażony, itd.) lub jakiś drink/koktajl i zapamiętaj kto, co zamawiał. Możesz sobie (i znajomym) ułatwić zadanie tworząc bazę - listę kilkudziesięciu zup, kilkudziesięciu dodatków i sałatek, kilkudziesięciu dań drugich, tyleż deserów i drinków - takie prywatne "menu" do ćwiczeń pamięciowych. Czas na zapamiętanie równy liczbie osób razy 20-30 sec.
 4. Sprawdź, jak dobrym byłbyś szatniarzem. Zabawa podobna jak wyżej. Każdy z uczestników podaje jakiś charakterystyczny element stroju, który" zostawia" u ciebie w szatni: parasol, kurtka, szalik, czapka, neseser, itp. Czas zapamiętywania: liczba osób razy 10 sec.
 5. Zapamiętaj w 60 minut cały układ okresowy pierwiastków (symbole, liczba i ciężar atomowy).
 6. Powtórz wyczyny generała Marshalla na konferencjach prasowych. Kolejne zabawa towarzyska w większym gronie. Każdy z uczestników wybiera nazwę gazety (radia lub telewizji), która reprezentuje i zadaje jakieś pytanie, dotyczące polityki światowej, sytuacji ekonomicznej, konkretnego wydarzenia, itp. Ty jesteś generałem Marshallem i słuchasz nie przerywając wszystkich pytań. Po czym odpowiadasz (tak jak chcesz - serio lub żartem) każdej konkretnej osobie (gazecie, rozgłośni) na jej pytanie.
 7. Wymieniaj wszystkie stany USA z ich stolicami i pokazuj, gdzie mniej więcej leżą, na narysowanej przez siebie mapie USA.
 8. Wymieniaj w kolejności i na wyrywki władców i królów Polski z całego pocztu. Wedle nazwisk i dat panowania (naucz się całego w 60 minut). Wzbogać zestaw odpowiedzi o najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w okresie panowania danego władcy.
 9. Zapamiętuj kombinacje prostych kształtów - minimum 30 w 6 minut.
 10. Zapamiętuj słowa obcego pochodzenia, słowa w obcym języku (i ich znaczenia) - minimum 50 w 10 minut.
 11. Zapamiętuj 40-cyfrowe liczby w minimum 100 sec. Demonstruj to publicznie. Odtwarzaj je od tyłu, proś również o podawanie dowolnych grup 3 -cyfrowych z tej liczby (trzy kolejne cyfry od dowolnego miejsca) i podawaj, jaka cyfra jest na początku i na końcu takich grup.
 12. Zapamiętuj kolejność kart w całej talii w 5 minut (lub szybciej). Rozdaj karety wśród uczestników zabawy, proś każdą osobę o pokazanie karty i podanie miejsca gdzie (hipotetycznie) chciałaby ją schować. Odtwarzaj później całość (gdzie jaka karta została schowana), dodatkowo zapamiętując osobę, która to robiła.
 13. Zapamiętaj ciąg liczb 2-cyfrowych (powiedzmy do 30 cyfr) oraz osoby, które te liczby wymieniły.
 14. Ułóż na stole 15-20 różnych przedmiotów i zapamiętaj całość w maks. 100 sec . Zapamiętaj na spacerze minimum 20 artykułów na wystawie sklepowej i ich ceny. Zapisz je (z pamięci), sprawdź jak zapamiętałeś w drodze powrotnej do domu.
 15. Stawiasz kolegom zakupy. Przynajmniej 30 artykułów. Zapamiętaj je podług numerów z listy od 1 do 30. Połącz także artykuły z osobami, które je kupują. Wymień wszystkie informacje po 5 minutach.
 16. Rysuj mapę świata z pamięci. Opisz i nazywaj najważniejsze fragmenty (wyspy, wybrzeża, porty.)
 17. Pogadaj z partnerem językiem migowym i alfabetem Morse'a.
 18. Chwal się skutecznym opanowaniem wiecznego kalendarza I i II.
 19. Naucz się sam języka obcego w kilka miesięcy (nie wiedząc kiedy).
 20. Wejdź do grona powiedzmy 20 nieznanych Ci osób i po kilkunastu minutach zapamiętaj wszystkie imiona i nazwiska.
 21. Zapamiętaj przynajmniej 30 najpiękniejszych fragmentów muzyki klasycznej - dziedzictwa kulturowego Europy. Zapamiętaj nazwę utworu, skąd pochodzą i nazwisko kompozytora.
 22. Zainteresuj się programami Otwartych Mistrzostw Polski w Zapamiętywaniu, również Mistrzostw Świata (World Memory Championship), zobacz jak byś sobie z nimi poradził (a poradzisz sobie). I weź udział albo pobij jakiś rekord! Patrz www. homo21.com.pl i www. Super-pamiec.pl
 23. Nie zawracam Ci głowy takimi drobiazgami jak zapamiętanie 9 Muz, 12 prac Herkulesa, 7 cudów świata (starych i "nowych"), stolic państw świata (wszystkich), 100 roślin, 100 drzew, 100 ptaków, itp. Ale jakieś WŁASNE wyzwania powinieneś w tym miejscu zapisać.....................
 24. ...................................
 25. ...................................
W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt