Wpisz interesującą Cię frazę:
Szukaj


3. O mózgu

O mózgu

Cechy, w które mózg wyposażony jest od urodzenia:

 1. Wrodzona zdolność do rozpoznawania i identyfikacji wzorców. Jest to umiejętność składania w całość obrazów złożonych z niekompletnego zestawu elementów, umiejętność będąca składową inteligencji wizualnej każdego człowieka. Każdy ją ma, Ty też, tyle, że być może wykorzystujesz ją w ograniczonym stopniu. Mózg to maszyna do tworzenia skojarzeń, których nieustannie szuka. Nie odnotowuje biernie pojedynczych faktów, obrazów czy słów. Pracowicie poszukuje wzorców lub kontekstów, w którym nowe dane nabierają znaczenia. Mając nieliczne wskazówki, niejednokrotnie bez udziału naszej woli, mózg uzupełnia układankę lub manipulując jej fragmentami, dopasowując zmyślnie do całości. Ta umiejętność to atawizm. Dziedziczymy ją po przodkach zamieszkujących trawiaste równiny Afryki. Nasi praojcowie musieli w ułamku sekundy trafnie identyfikować i skojarzyć nieliczne sygnały wizualne, np., kilka ciemnych plam na żółtawej połaci sawanny, i odgadnąć czy to głodne lamparty czy antylopy na obiad. Chodziło o przeżycie. Ta umiejętność jeszcze dzisiaj pozwala nam wyszukiwać i identyfikować wzorce nadawać im ogólniejsze znaczenie i tworzyć pełny obraz z dostępnych fragmentów, uzupełniając brakujące części. (Por. str....)

  Przykład? Proszę bardzo.

  Czy jesteś w stanie przeczytać dość szybko i zrozumieć poniższy tekst?:

  Cy zauwaylś, że w wlu przpadkack jestś w stnie rozpznać ldzi i przedmity dziki ic oklnm cekom i ksztłtm na dłko przd tym, nim znjdą się wstarczjąc blsko, by rozpznć szczkły?
  Zdognie z nanjwoymszi baniadmai perzporawdzomyni na bytyrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnolesc ltier przy zpiasie dengao solwa.
  Nwajzanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria byla na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu. Dzijee sie tak datgelo, ze nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu

  Jasne. Poradziłeś sobie, prawda? Dlatego, że twoja inteligencja wizualna bez trudu wstawiła brakujące głoski i tekst stał się zrozumiały. Niezależnie od twojej woli znalazłeś wzorce.

 2. Wrodzona zdolność do widzenia rzeczy w wyobraźni. Czy wyobrażasz sobie tropikalną wyspę? Piękną suknię ślubną, swoje nazwisko na tabliczce zdobiącej drzwi naczelnego dyrektora?... Ta umiejętność pozwoli Ci niekiedy w trzy minuty rozwinąć i doprowadzić do perfekcji dowolną umiejętność, skończyć z niepożądanym nawykiem lub nauczy cię pozytywnych zachowań albo wykształcić motywację, która wyniesie Cię na szczyty. Umiejętność tę wykorzystują dzisiaj z ogromną skutecznością znani ludzie biznesu, sportu, sztuki. Jeśli nazwiesz to twórczą wizualizacją - masz rację.
  Jak dodatkowo wyćwiczyć i rozwinąć tę umiejętność?
  W ciągu dnia staraj się zauważać wzorce wizualne w otaczającym cię świecie. Idzie o to, abyś przekonał się sam, że kiedy napotkasz na przerwany lub niepełny wzorzec, twoja inteligencja wizualna wypełni puste miejsca. Kolumny przychodów lub rozchodów, statystyka wypadków, wykresy zmian cen obligacji, wykres średnich temperatur itp.
  Szukaj, znajduj i ew. uzupełniaj wzorce, znajdywane na elewacjach budynków, ogrodzeniach, parkanach, murach, kafelkach....
  Szukaj wzorców na odzieży noszonej przez ludzi, również na swojej. Pepitka, groszek, prążki, również wzorce stylów, spodnie na szelkach, marynarki jednorzędowe itd.
  Szukaj wzorców w zachowaniu ludzi. Ktoś zawsze uśmiecha się przy jakimś komentarzu, ktoś stale coś robi w określonych sytuacjach, rzuca ulubionym powiedzonkiem, itp. Z tych znaków przy okazji wysnujesz cenne wnioski dotyczące osobowości, charakteru i motywacji ludzi, z którymi sie stykasz.
  Skup się na problemie z życia codziennego, z którym borykasz się od pewnego czasu i który ma jakieś aspekty wizualne. (np. nie idzie ci układanie posadzki w łazience, ciągle zapominasz wysłać ważny list, kupić te kapcie dla żony, ,przeżywasz kłótnie z synem. itp.). I uporaj się z nim, wizualizując pozytywne rozwiązanie.

 3. Mózg szuka i dąży do prawdy

Płeć mózgu.

Różnice między mózgiem kobiety i mężczyzny są już właściwie faktem stwierdzonym. Wydaje się, że wyjątki tylko potwierdzają tę regułę. Na czym te różnice polegają? Wg..., autora klasycznej książki na ten temat (tytuł) mózg mężczyzny lepiej radzi sobie z twierdzeniami i przedmiotami teoretycznymi, mózg kobiety lepiej reaguje na wszystkie bodźce zmysłowe. Natomiast kobiety lepiej słyszą, lepiej widzą w nocy, mają lepszą pamięć wzrokową. O wiele lepiej też postrzegają zjawiska, na które mężczyźni w porównaniu z nimi są ślepi i głusi. Kobiety lepiej na ogół oceniają charakter i skuteczniej wykorzystują intuicję. Z kolei bezsprzeczna wydaje się wyższość mężczyzn jak chodzi o posługiwanie się wyobraźnią przestrzenną.

Najważniejszy w tej materii jest jednak fakt, że mimo tych różnic kobiety są równie dobrymi jak mężczyźni lekarzami, adwokatami, inżynierami, uczonymi, itp. Mogą więc odnosić i odnoszą sukcesy w zawodach uznawanych jeszcze do niedawna za typowo męskie.

No i rzecz fundamentalna, będąca zarazem wyzwaniem dla rasy ludzkiej na XXI w. - przyszłość, a nawet jakościowy skok cywilizacyjny to synergiczne współdziałanie mózgów mężczyzn i kobiet, niwelujące wzajemnie swoje słabe strony i podkreślające i wyzyskujące mocne. (Jak to wykorzystać w edukacji - patrz str......)

Paliwo dla mózgu

Tlen, glukoza i woda. Co godzinę mózg jest zasilany jedną łyżeczką glukozy, zużywa też 25% wdychanego tlenu), chociaż waży zaledwie 2% masy całego ciała). 60% mózgu to tłuszcz, niezbędnie potrzebny do wytwarzania i przesyłania impulsów elektrycznych. Wniosek: ćwiczenia aerobiczne, odpowiednia dieta (patrz str....) dużo wody.

Teoria 3-częściowego mózgu

Wygląda na to, że w świetle dzisiejszej wiedzy masz aż trzy mózgi.

Mózg gadzi - nastawiony na przeżycie, działanie reaktywne, uczenie się przez powtarzanie
To nasza pierwotna część mózgu, powstała i rozwinięta najwcześniej w skali ewolucji. Gady mają ją również. Główny obszar działania to survival i podtrzymywanie zachowań i funkcji automatycznych, jak bicie serca czy obieg krwi. Siedlisko zachowań instynktownych i powtarzalnych, działań precedensowych i rutynowych na ślepo, i zgodnie . z procedurą rytuału. Zaangażowany w walkę hierarchiczną, zdominowaną przez siłę. Rządzi podstępem i oszustwem, aby przeżyć. To zwierzę.

Układ limbiczny - czuje, pamięta, wchodzi w interakcje z innymi
To środkowa część mózgu, nastawiona na związki i odbiór emocji. Odpowiada za nasze zachowania społeczne. Zawiaduje pamięcią długotrwałą.

Kora mózgowa (neocortex) -mówi, myśli, tworzy, uczy się,
Najnowsza część mózgu, uzwojona kopuła przypominająca w strukturze połówkę orzecha włoskiego, stanowi 80-85 procent masy mózgu. Odpowiada za czynności wyższego rzędu: operowanie językiem, abstrakcyjne myślenie, rozwiązywanie problemów, planowanie, precyzje ruchów i twórczość. To neocortex sprawia, że jesteśmy specyficznie ludzcy.

Poemat o lewej i prawej ręce

Marilyn Thompson. Tłumaczenie: Marek Szurawski

Lewa ręka to ślad znaczony po wodzie
Prawa -węzeł zawiązany

Prawa ścieg prowadzi
A lewa w jedwabiu zasypia

Prawa posiłek spożywa
Lewa słucha pod stołem

Prawa przeklina
A lewa pierścionki nosi

Prawa wygrywa lub traci
Lecz to lewa trzyma karty

Lewa struny potrąca
A prawa biega - w górę i w dół, w górę i w dół

A kiedy prawa zasnąć nie może, i wokół globu ścieżki przemierza
Lewa pod ziemią się chowa

O tak, lewa ręka zawsze spokojna
Czy ma dzieci, psa, kochankę, czy długi

A prawa kupuje w spożywczym
Zmienia biegi
Stara się o awans
I karmi niemowlę srebrną łyżeczką

Prawa chwyta za nóż
I lewą tnie boleśnie

Lewa czyha na ślepego psa
niosącego w pysku rękawiczkę prawej

Nóż spada ze stukotem na lewą 
Chociaż lewa to jedyna szansa prawej
W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt