Wpisz interesującą Cię frazę:
Szukaj


Pamięć

Organiczna Metoda Studiowania (OMS)

Pamięć jest matką wiedzy,

matką pamięci - metoda. Platon

Organiczna Metoda Studiowania, opracowana przez Tony Buzana zasadza się na wykorzystywaniu Map Myśli (MM) w czasie uczenia się i w czasie powtórek, głównie materiału pisanego i czytanego. Jest rodzajem algorytmu, pozwalającym na zwiększenie skuteczności uczenia się i skrócenie czasu nauki - aby o wiele sprawniej przyswajać, rozumieć, magazynować, przypominać sobie i komunikować nową wiedzę. Metodę tę stosuj w trzech etapach.

I. Przygotowanie. Odpręż ciało, uspokój umysł, zwizualizuj cel/końcowy sukces.

Przekartkuj książkę lub artykuł, tak jakbyś to robił w księgarni na dworcu, mając 15-20 minut do odejścia pociągu. Twój cel to zaznajomić mózg ze strukturą książki i dać mu ogólne “poczucie całości”.

Określ czas, jaki chcesz poświęcić na dalszą lekturę i ile materiału przerobić. Zaznacz wybraną porcję zakladką.

Rozgrzej i zaciekaw umysł robiąc pobieżną Mapę Mysli z tego, co już wiesz na dany temat. Stworzysz w ten sposób pierwszą sieć asocjacji, umożliwiającą szybsze kojarzenie kolejnych informacji.

Ustal, czego chcesz się nauczyć w tej sesji. Naszkicuj kolejną Mapę Myśli z pytaniami, odpowiedzi na które będziesz poszukiwał w tekście.

II. Czytanie właściwe

Przejrzyj ogólnie cały wybrany materiał. Zacznij od spisu treści, przejdź do tytułów rozdziałów, nagłówków, podkresleń, streszczeń i podsumowań, przeczytaj wnioski, obejrzyj rysunki, tabele i wykresy. Zwracaj uwagę na wszystko, co przyciąga twój wzrok. W ten sposób określisz główne elementy bazowej Mapy Myśli: tytuł/obraz centralny i główne ramiona/słowa klucze. Zaznacz je na osobnej kartce (w rogu zaznacz datę). Wielu studentów przyznaje, że samo tylko uważne ogólne przeglądanie podręcznika (książki) pozwala im zrozumieć i zapamiętać aź 90% potrzebnych informacji.

Teraz kolej na przegląd wstępny. Przeczytaj to, czego nie zrobiłeś w kroku poprzednim, zwracając uwagę przede wszystkim na początek i koniec rozdziałów, podrozdziałów i akapitów, bo w dobrze skonstruowanym tekście tam właśnie autor pomieszcza najważniejsze informacje i wnioski. Uzupełnienia wprowadź na mapę bazową.

Teraz przejdź do kolejnych, mniej znanych partii materiału. Nie trać czasu na wgryzanie się w trudne fragmenty. Po zaznajomieniu się z całością książki zrozumiesz je o wiele łatwiej i szybciej. Dokończ spokojnie przegląd uzupełniający, wprowadzając kolejne szczegóły na mapę główną.

Przegląd końcowy. Doczytaj do końca wszystkie interesujące wątki, które pojawiły się w trakcie lektury, i wspomniane wcześniej najtrudniejsze fragmenty. Sprawdź, czy znajdujesz odpowiedzi na pytania, które postawiłeś sobie wcześniej. Bazowej MM nadaj końcową formę.

III. Powtórka. Teraz na podstawie mapy bazowej zrób mapę właściwą. Uporządkuj całości, nadaj jej bardziej przejrzystą formę graficzną, uczytelnij napisy i symbole, uwzględnij kolor i pozostałe zasady Mindmappingu. Przez 1-2 minuty popatrz na swoje dzieło, zwracając uwagę na najważniejsze informacje, które zapisałeś. Nie gub oryginału.

Zrób 10-minutowa przerwę, po czym narysuj z pamięci mapę właściwą. Porównaj z oryginałem, popraw lub uzupełnij to, czego nie narysowałeś. Popatrz na całość raz jeszcze.

Odpocznij. Prześpij się, posłuchaj muzyki, idź na spacer, zajmij się czymś innym, daj sobie nagrodę.

Jeśli to możliwe, przejrzyj mapę właściwą przed snem, przy uspokajającej muzyce. Dodaj nowe skojarzenia, jeśli przyjdą ci na myśl.

Rysuj/przypominaj sobie swoją MM na drugi dzień (po 24 godzinach), jeszcze raz po tygodniu, wreszcie po miesiącu, stale uzupełniając ewentualne braki. Zaplanuj te powtórki zaznaczając stosowne dni w kalendarzu. Jeśli masz więcej Map Myśli, zrób sobie specjalny regał, pudełko, szufladkę i dla każdej Mapy zaznaczaj fiszkami daty kolejnych powtórek.

Ostatnią powtórkę zrób tuż przed czekającym cię sprawdzianem (egzaminem/wystąpieniem, itp.).

Tylko pozornie jest to czasochłonne. Przecieranie śladów pamięciowych w progresywnych odstępach nie pozwala mózgowi zapomnieć i w rzeczywistości skraca do minimum czas potrzebny na opanowanie żądanej wiedzy. Wypróbuj OMS od zaraz!

Ćwiczenie. Ujmij powyższy tekst o OMS w pełnowymiarową Mapę Myśli.

Zainteresuj się. Zobacz zasadę: ”widzieć i kojarzyć” w praktyce. http://www.npseo.pl/action/subsite/konferencja2014. Sesja III/4

Marek Szurawski jest również propagatorem idei zakładania Szkolnych Klubów Pamięciowych MemoryLab. Więcej www.eccehomo21.pl

W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt