Wpisz interesującą Cię frazę:
Szukaj


WSzTP sezon XVIII

Jeśli należysz do grupy potencjalnych uczestników Obozu, pozwalam sobie na napisanie bardziej osobistego listu, wyjaśniającego bliżej co i jak robimy na tych spotkaniach oraz dlaczego i po co. Bardzo zależy mi na tym, abyś sam podjął decyzję o ewentualnym przyjeździe, a nie tylko skutkiem mniej lub bardziej odczuwalnej namowy lub nacisków z zewnątrz. Tak więc jeśli masz poczucie, że warto zainteresować się bliżej tematem, czytaj uważnie:
Nie obchodzi nas, skąd pochodzisz, ani kim jesteś, ale dokąd zmierzasz i kim MOŻESZ być.
Przede wszystkim pamiętaj, że Obóz to nie szkoła, w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Owszem, jest dużo, nawet bardzo dużo zajęć i wiedzy do wchłonięcia, ale dzieje się to w nietypowy sposób. Urozmaicony, w wielu wątkach ekscytujący, powiązany z nośnymi wyzwaniami, uśmiechem i radością. To właściwie wielka i prawdziwa PRZYGODA dla ciała, ducha, i umysłu. Pokazujemy tu bowiem jak człowiek może i powinien się uczyć i myśleć – nie tylko o wiele szybciej i skuteczniej, ale i z prawdziwą przyjemnością. Chodzi o dwie rzeczy. O coś, co nazywa się dziś w świecie Accelarated Learning (1) – po angielsku: „szybkie uczenie się” lub uczenie się przez kreację - wykorzystujące w zabawie z umysłem i wyobraźnią wszystko, co masz - czym dysponujesz, co możesz w sobie znaleźć i co możesz pobudzić.. Prawdziwa frajda! I prawdziwe, nowe światy do odkrycia, związane z największym skarbem, jaki masz – własnym mózgiem. Bardzo potrzebnym i Tobie, i mnie i światu. A na tym polu stać nas na prawdziwe „cuda”. Wierz, nie wierz – ale na przykład program przyrody (V klasa szkoła podstawowa/I-sza klasa gimnazjum) opanujesz na Obozie w kilkanaście godzin… Podobnie historię. Z całego roku, nie mówiąc o układzie okresowym w 4 godziny, wszystkich państwach i stolicach świata w tym samym czasie i innych podobnych wyzwaniach (jeśli będzie to dla Ciebie ważne i potrzebne). Jest to uczenie się kreatywne i stowarzyszony wątek programowy – to ta druga rzecz (2) - program InspiroLab - podstawy twórczego myślenia, omawiane na przykładzie metod indywidualnych i zbiorowych, naśladując takich geniuszy jak Einstein, Jefferson, Platon, Leonardo da Vinci i wielu innych. Wszystko po to, abyś na polu wykorzystywania uczącego się i myślącego mózgu był nie do pokonania. Poza wszystkim inaczej nie warto.
A co, jak już będziesz wiedział jak uczyć się jak burza, rozwiązywać twórczo problemy i podchodzić kreatywnie do życie, siebie i ludzi? Lepszy sposób wykorzystywania mózgu w tych obszarach powinien pokazać Ci (zwłaszcza, jeśli zbliżasz się do progu dorosłości), jak wygląda Twoja ścieżka autorozwoju, chyba najbardziej pasjonująca rzecz na świecie. Czyli jak świadomie pobudzić pełnię potencjału i inteligencji, i odkrywać siłę własnej oryginalności, aby wykorzystywać ją potem w praktyce – co sprowadza się przede wszystkim do określenia misji/wizji własnego
życia, swoich prawdziwych ról, celów i przeznaczenie. Bez narzucania czegokolwiek, w rozmowie ze sobą, kiedy przeżyjesz dzień samotności – wyzwanie naprawdę dla najlepszych, czego zapewne jeszcze nigdy nie robiłeś (efektami którego nie musisz się nikomu chwalić ale do których musisz dojść sam). Aby budować swoje życie na miarę dzieła sztuki – jeśli będziesz tego chciał. A masz wszystko, co trzeba, żeby temu zadaniu sprostać. Lepsze myślenie. Lepsza pamięć. Lepsze życie...
Oprócz naprawdę ciekawej wiedzy o własnym intelekcie i sobie samym, na Obozie możesz też oczekiwać dużo humoru i zabawy. Spodziewaj się również ruchu! Każda przerwa wypełniona jest – chociaż nieobowiązkowo, ale bardzo do tego namawiamy –zabawą ruchowo-zręcznościową, na przykład żonglujemy, ćwiczymy z kijem (podstawy treningu aikido), tańczymy, świetnie wychodzą zabawy ze skakanką, jest też Gimnazjon* ze specjalnym sprzętem do ćwiczeń siłowych (lub dyspozycyjna sala fitness) i program kalisteniki dla początkujących i zaawansowanych. Ponieważ staramy się organizować obozy zawsze nad wodą (lub w jakimś jej pobliżu) – więc i w tym roku będzie pływanie i przynajmniej jeden dzień żeglowania rekreacyjnego. Będzie też oryginalny tor przeszkód* (m.in. z niskim i bardzo wysokim mostem saperskim), jeśli będziesz chciał - prześpisz noc w domku na drzewie*, posiedzisz na krzesełku świętego Antoniego* (na wysokim drzewie), nauczysz się strzelać z łuku i pistoletu sportowego, i rzucać nożem w specjalnej Krainie Robin Hooda*, pojeździsz też na nartach wodnych (dla chętnych); przewidziany jest kilkugodzinny spływ kajakowy Bystrzycą (z programem „Życie rzeki”)*, kilkugodzinny rajd rowerowy wokół Zalewu Zemborzyckiego*, .poznasz podstawy wędkarstwa* (w Bystrzycy mamy dziś raki, pstrągi, sumy i szczupaki). Ba! – możesz podjąć także specjalne wyzwania w rodzaju jak wytrzymać bez jedzenia, co najmniej pół dnia, przetrwać jeden dzień bez elektryczności (poznając przy okazji jej sekrety), milczeć cały dzień lub przejść nocą, samemu, specjalną trasę po lesie (z opisem szlaku tylko w głowie), nauczyć się w pół godziny alfabetu migowego albo alfabetu Morse’a i porozumiewać się „szyfrem szkatułkowym”… Za co dostaniesz guzik w czasie specjalnej ceremonii, ale takiego guzika nie będzie miał nikt inny na świecie... Bo pokonałeś sam siebie. O szeregu innych niespodziankach powiemy już po przyjeździe.
Co jeszcze? Oczywiście także wypoczniesz, bo to wakacje przecież, a to głównie dzięki specjalnym ćwiczeniom relaksacyjnym i odprężającym. Wejdziesz więc do „Laboratorium snów i marzeń” (trzeba je mieć!), kładąc się na macie RMS 2000 i na hamaku (na obozie działa Otwarte „Stowarzyszenie Miłośników Hamaka, Foteli Bujanych i Baniek Mydlanych”), pójdziesz na spacer ekologiczny, na którym poznasz specyficzny język obcy – język Natury, a więc co „mówią” drzewa, ptaki, wiatr, mgła, chmury, Słońce, gwiazdy i deszcz (jeśli w ogóle spadnie….). Spędzisz tez wieczór przy lampie naftowej, słuchając opowieści Indian Północnej Ameryki, na Obozie działa też Klub Skaczącej Myszy (to temat-niespodzianka). Śpisz w prostych, lecz schludnych pomieszczeniach z atmosferą agro- i eko-wczasów z ubiegłego wieku, w pokojach 4-5-osobowych (nie oczekuj tu luksusu w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, pamiętaj)*, nie męcząc się telewizorem, za to ze wspierającym byciem ze sobą. i jaśminem, ogrodem, lasem i ptakami za oknem. Z doświadczenia wiemy, że mimo napiętego programu (szczerze mówiąc jesteśmy zajęci od 8-mej rano do 10-tej wieczorem) wyjedziesz z Obozu z większą energią niż nań przyjechałeś. Dodajmy do tego bardzo dobrą kuchnię: smaczne, domowe jedzenie, przygotowywane przez fachowy personel – jak „u Mamy” (już teraz polecam minestrone - specjalną zupę Leonardo da Vinci” w połowie Obozu*) lub – zależnie od liczby uczestników – specjalistyczny, sprawdzony catering.
A jak chodzi o program zasadniczy – oprócz podstaw Accelerated Learning opanujesz jeszcze dwa kalendarze na pamięć w pół godziny, w tyle samo czasu wyłuskasz i zapamiętasz to, co najważniejsze z dowolnej książki, poznasz metodę, jak uczyć się obcego języka w tempie 1000 słów w 1000 minut, nauczysz się, jak zapamiętywać dowolne informacje liczbowe, złapiesz podstawy rysunku artystycznego, zobaczysz, na czym polega gra na kościach… A dlaczego w dodatku nie miałbyś przygotować się do udziału w Mistrzostwach Świata (lub przynajmniej Polski) w Zapamiętywaniu, hę?
Na Obozie spotkasz wyśmienitych ludzi, także Twoich rówieśników, fajnych, bo nie tylko zainteresowanych tematem, ale i takich, którzy czegoś chcą, o coś im w życiu chodzi. I trenerów,
doświadczonych i spasjonowanych przekazem całej wspomnianej wyżej wiedzy, rosnących razem z Tobą. To właśnie dzięki nim wszystkim mamy w trakcie Obozu tak znakomitą atmosferę i nastrój. Przyjaźnie zawarte na Obozie trwają potem bardzo długo. Wieczorami wypoczywamy dodatkowo na „mesach wieczornych” (przy kominku lub ognisku), kiedy całkowicie odrywamy się od programu dnia, jest miło i bardzo towarzysko, ze specjalnym programem każdego dnia tworzonym przez samych uczestników. Słowem, każdy Obóz to nośne wyzwania dla ciała i umysłu - pokazujemy jak sobie z nimi dać radę i jaką satysfakcję przynosi, kiedy „skoczysz o wiele wyżej niż myślałeś, że możesz”.
Spodziewane efekty? Po Obozie poradzisz sobie z dowolnym problemem pamięciowym – teraz i w przyszłości. Żebyś nie był, koleżko/koleżanko dobry w klasie, w szkole, na studiach czy w pracy – to nas nie interesuje. Masz być najlepszy w Europie! Wracasz i błyszczysz! Jesteś GOŚĆ. Mało kto Ci podskoczy. Masz mniej roboty, więcej osiągnięć i uznania, lepsze oceny, i wyniki więcej możliwości i więcej czasu na inne fajne rzeczy, i wypoczynek i zabawę. Wzmocnisz się „w sobie”, ale przede wszystkim poznasz uniwersalne narzędzia skutecznej pracy umysłowej – bezcenna rzecz na całe życie – na lata studiów, a później pracy zawodowej. Będziesz umiał coś NIEZWYKŁEGO, co niewielu ludzi w tym kraju potrafi. Źle mówię – na świecie, bo ludzi, którzy potrafią skutecznie wykorzystywać mózg w trakcie uczenia się i skutecznego myślenia jest zaledwie 1% (jak wynika z ostatnich badań Instytutu Buzana w Londynie)…
A czy są jakieś minusy, zapytasz? Czy wszystko „idzie z górki”? Jest tylko tak pięknie?
Żeby zrealizować cały program, żebyś wyjechał z żalem, że to już koniec, poczuł „smak zwycięstwa” – tak, musisz wykazać się dobrą wolą, samodyscypliną, wewnętrzną kulturą, zachowaniem ładu wokół siebie, umiejętnością współżycia z grupą, wytrwałością w ćwiczeniach i uśmiechem w trudnych chwilach. Nie jest to Obóz dla każdego! Rzadko, ale zdarza się, że przyjeżdżają do nas ludzie, którzy do takiego traktowania siebie i swojej roli w świecie jeszcze nie przywykli lub nie dorośli, przyjeżdżają „na siłę”. Wtedy uczciwie mówię – wpadnij do nas za rok.. Ale jestem pewien, że dasz sobie radę ze wszystkim. W końcu inaczej bym tego listu nie pisał, Mistrzu….
Jeszcze raz więc bardzo, bardzo zapraszam. Pozdrawiam serdecznie.
Q.B.F.F.F.S. Marek Szurawski i trenerzy Akademii Ecce Homo XXI.
PS. Więcej informacji, m.in. szczegóły programowe, rozkład dnia i regulamin obozowego życia, koszty, zapisy znajdziesz w pliku głównym na stronach: www.eccehomo21.pl   Możesz też do nas pisać i dzwonić: homo21@wp.pl l . tel.: 502 234 425; 500 368 411

Pozycje z gwiazdką (*) dotyczą programu Obozów w Zemborzycach, pod Lublinem.

Przyjazd
Hamaki marzeń
wśród głodnej zdeptania zieleni
Drzewa pieszczone wiatrem, biegnące radośnie
ku lekko zmęczonym walizkom
A z nieba
łańcuchy skojarzeń
dreszczami po plecach
wpadają w otwarte okna wyobraźni.
Chciałbyś latać, fruwać? Czujesz, że możesz?
Cóż, obiecane!
Nie bój się własnej siły.
Witamy!
W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt