Wpisz interesującą Cię frazę:
Szukaj


Newsletter Nr 21

Przyda się na wakacje! Józef Maria Bocheński, mój ulubiony filozof, pisał: sens życiu nadajesz wtedy, kiedy realizujesz jakiś cel, dążysz do czegoś lub kiedy świadomie wypoczywasz, cieszysz się czasem wolnym.                                                                                                                                                                                         A ty, czy nadajesz sens życiu „sensownie” wypoczywając? W pełni, z przyjemnością i bez poczucia winy? W nastroju anakreontyczno-sangwinicznym, udzielajacym się wszystkim koło ciebie? I z dobrymi myślami? Czytaj dalej...

Jak naprawdę wypocząć?

   Józef Maria Bocheński, mój ulubiony filozof, pisał: sens życiu nadajesz wtedy, kiedy realizujesz jakiś cel, dążysz do czegoś lub kiedy świadomie wypoczywasz, cieszysz się czasem wolnym.

    Czy nadajesz sens życiu „sensownie” wypoczywając? W jakim wymiarze w strukturze twojego wypoczynku znajdują się chociażby:

·        odpowiednia ilość snu, właściwa dla twojej bieżącej kondycji psychofizycznej?

·        kilkuminutowe drzemki w ciągu dnia?

·        chwile na trening relaksacyjny (możliwie częste wchodzenie w stan "czujnej relaksacji" -  Relaxed Concentration)?

·        umiarkowana aktywność fizyczna?

·        koncentracja na radosnych chwilach i poczuciu zadowolenia?

 

            Przyjąłeś już za swoją dewizę Churchila "Wypoczywaj zanim się zmęczysz"  - kontynuując tę listę? Nauczyłeś się radzić sobie ze stresem? Nie pracujesz w niedziele?

            Zadbaj, aby w najbliższym czasie odpowiedzieć "tak" na wszystkie te pytania, a dodatkowo naucz się spędzać "dobry" urlop, ten najdłuższy dany ci czas, w którym możesz naprawdę wypocząć.

            Jak to zrobić? Wrócić z urlopu w pełni zregenerowany? Z radością życia i chęcią do pracy? To sztuka, która nie wszystkim się udaje. Rzeczywiście sztuka. Znalazłem niedawno ciekawe przemyślenia kardynała. Stefana Wyszyńskiego na ten temat, które w skrócie przedstawiam poniżej:

            Zacznijmy od tego, czego na urlopie nie powinieneś robić. Więc:

·        Nie bierz ze sobą zaległych książek do czytania

·        Nie planuj przygotowywania się do nie zdanego egzaminu

·        Nie zabieraj ze sobą żadnej pracy "z pracy"

·        Nie pisz korespondencji, której nie zdążyłeś wysłać.

·        Nie bierz niczego, co chcesz nadrobić, bo sądzisz, że nareszcie będziesz miał więcej "wolnego". Niczego nie nadrobisz, a zwiększysz tylko stres i niezadowolenie z siebie.

·        I przede wszystkim nie wlecz ze sobą bagażu smutnych myśli, wszystkich zmartwień i problemów, które męczą cię i zatruwają w domu lub w pracy. Zdążysz się nimi zająć po powrocie.

            Powiedzmy, że zastosujesz się do tych warunków. Czy to wystarczy, aby wrócić z urlopu w pełni wypoczętym? Nie do końca. Jest jedna magiczna rzecz – pisze dalej kardynał Wyszyński - która na wakacjach dla wypoczynku jest tak potrzebna, jak powietrze dla płuc, a światło dla oczu. Rzadko o tym myślimy. To INNE bycie z ludźmi. Obcuj z nimi poprzez nie tylko samą życzliwość, której podświadome reguły powstrzymują cię przed wyrządzeniem celowo komuś krzywdy lub przykrości, ale okazuj prawdziwą serdeczność, wewnętrzne, pogodne usposobienie. A więc tego, czego na ogół nie da się demonstrować w pracy. w której różny podział obowiązków i zakres odpowiedzialności nie ułatwiają tworzenia "luźnej" wspólnoty i atmosfery "otwierającej serca".

            Nawet, jeśli ci się to w pełni nie uda - dodaje kardynał Tysiąclecia - warto w urlopowym czasie poćwiczyć trochę nad takim psychicznym nastawieniem do innych, bez względu na to, jakich ludzi spotkasz lub z jakimi ten urlop spędzisz. Wypoczywaj sam, ale demonstruj wolę umożliwienia tego otoczeniu i sprawdzaj, czy potrafisz przyjemnie obcować z jak największą liczbą bliźnich. To może być trudne – powiada dalej kardynał Wyszyński - bo ludzie koło ciebie z pewnością będą różni, może wymagać "przekroczenia siebie", ale jeśli się uda, będzie fantastycznym, ożywczym i rozwijającym treningiem emocjonalnym, na którym tylko zyskasz. Twoim prywatnym "sanatorium" dla duszy i serca.

            I bez wątpienia świadomie doświadczaj obecności Przyrody (chyba się nie dziwisz?). To, co gubimy w "wyścigu szczurów". Mirabilia magna -  "wielkie  cuda" Natury, widoczne w każdym liściu, kwiatach, chmurach, ptakach i zwykłej trawie, których kontemplacja daje zdrowie, spokój i ukojenie. Po to jest to "God’s-out-of-doors". Zbliż się do matki-Ziemi. Słuchaj, co mówi i czerp z niej zdrowie i siłę. Zaprzyjaźnij się z ptakiem, drzewem, gwiazdą i zwykłym deszczem... Poszukuj ciszy. Przynajmniej raz dziennie stosuj zasadę "Zatrzymaj się, rozejrzyj, posłuchaj. Otwórz się, poczuj i pomyśl".

            Wreszci  "graj na cytrze" i śpiewaj! Jak najwięcej śpiewaj, zwłaszcza kiedy będziesz na tych polach, łąkach, brzegach jezior, w lesie....

            Śpiew to język serca.   Mnich Thich Chat Hanh w książce "Każdy krok niesie pokój" napisał:

            Moja radość jest jak wiosna

            Pod jej tchnieniem kwitną kwiaty…  

Nawet, jeśli nie umiesz śpiewać, wracaj z urlopu z najpiękniejszymi kwiatami. Tymi w sercu i myślach. I niech kwitną przez cały rok. 

            Q.B.F.F.F.S.  Marek Szurawski

Szukasz pomysłu na oryginalne, a przy tym rozwijające formy wakacji 

 ECCE HOMO XXI

zaprasza!

Wakacyjna Szkoła Treningu Pamięci, Twórczego Myślenia i Rozwoju

 Zapraszamy na kolejną edycję letnich Obozów specjalistycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w ramach nowego cyklu "New Mind Master. Lepsze myślenie. Lepsza pamięć. Lepsze życie." Wracasz nie tylko wypoczęty, ale błyszczysz! Z siłą i energią do działania, jaką dadzą ci nowe myśli, i sprostanie rozmaitym wyzwaniom, honorowanym zwykłymi guzikami i węzełkami na sznurowadle. Jedynymi takimi na świecie. Zaawansowani mogą zmierzyć się ze "złotymi patyczkami".... Szczegóły, miejsca i terminy:  http://www.eccehomo21.pl/index.php?id=6

lub     marek@eccehomo21.pl  tel.: 500 214 763 lub 502 234 425

 Skaczemy wysoko. W końcu tylko tak warto...        Q.B.F.F.F.S. Marek Szurawski

W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt