Wpisz interesującą Cię frazę:
Szukaj


Newsletter Nr 20

Jakość naszego życia, tajemnica sukcesów zawodowych i udanych relacji z innymi, klucz do samorealizacji i spełnienia zawodowego i osobistego, zrozumienia swoich potrzeb, dążeń i preferowanych nagród. Na drodze do samopoznania warto wykonać jedno, wcale nietrudne zadanie.

Jaki jest twój kod motywacyjny?

           

            Motywacja. Nikt nie kwestionuje dzisiaj, że to jeden z najważnieszcyh kluczy do  każdego sukcesu i w każdej sferze naszego życia. Niektórzy są zdania, że jest nawet  ważniejsza niż wykształcenie i talent.  Ale czym w istocie jest motywacja? I co nas motywuje do działania?

            Podobnie jak w przypadku inteligencji czy intelektu, ścisła i jednoznaczna definicja motywacji jest trudna do ustalenia. Motorem naszych dzialań są i pierwotne instynkty jak głód, seksualność, ale i  potrzeby społeczne, jak miłość czy współczucie. Motywują nas potrzeby osobistego rozwoju, samorealizacji, rozumienia świata i uzsadaniania swego postępowania, ale także chęć zysku, strach przed stratą i intencja kontrolowania i przewidywania biegu wydarzeń*. I nie zamyka to wcale długiej listy. Psycholodzy wymieniają nawet osiemdziesiąt różnych czynników motywacyjnych.

            Co jednak ciekawe, wszystkie te „wyzwalacze” naszych działań dają się sprowadzić do sześciu podstawowych. Motywuje nas potrzeba kontaktu z innymi albo wydajność, dążenie do stabilizacji albo zmiany, a także nagrody wewnętrzne lub zewnętrzne.

Przy takim podstawowym podziale określenie własnego kodu motywacyjnego nie jest trudne i sprowadza się do odpowiedzi na trzy pytania:

1.      Lubisz rywalizację czy raczej współpracę? Jeżeli lubisz rywalizację, koncentrujesz się bardziej na powierzonych zadaniach i dążysz do tego, aby być wydajnym. Jeżeli wybierasz współpracę, wybierasz kontakty z innymi, bardziej skupiasz się na relacjach.

2.      Wolisz stabilizację czy zmiany? W pierwszym przypadku stymuluje cię porządek, przewidywalność i status quo. W drugim – nowe doświadczenie, przygoda, nawet ryzyko.

3.      Czujesz się bardziej dowartościowany, kiedy spotykasz się z uznaniem, czy kiedy otrzymujesz nagrodę materialną, na przykład pieniądze? Jeżli wybierasz uznanie, motywują cię nagrody wewnętrzne. Jeśli większą wagę przywiązujesz do pensji i premii, stymulują cię nagrody zewnętrzne.

            Oczywiście te podstawowe typy motywacyjne mogą różnić się w zależności od miejsca, czasu i okoliczności naszych działań. Ktoś jest „Wydajny” w pracy, ale w domu raczej „Kontaktowy”. W towarzystwie przyjaciół cenisz ich uznanie, w sytuacji kryzysu finansowego  bardziej motywują cię wysokie zarobki, itp. Duży wpływ na nasze motywacje ma również wiek; z biegiem lat na ogół mniej nas pociąga ryzyko.

            Aby odpowiedzi na powyższe pytania dały naprawdę siłę do działania i pchnęły do pierwszego kroku, warto jeszcze wbudować to, do czego chcemy się zmotywaować w strukturę naszych życiowych celów i zatrudnić twórczą wizualizację (przekładając oczekiwane efekty naszych działań na wyraźny, szczegółowy i bogaty w pozytywne emocje obraz). Pomocna może okazać się również zamiana  raczej frustrującego nastawienia z „muszę” na energetyzujące, nośne „chcę i potrafię”.

*bardzo dokładnie opisują tą, tzw. metaprogramy w NLP.

 

Dla zainteresowanych tematem

Tamara Lowe. „Zmotywuj się”. Rebis. Poznań. 2010;

Steve Chandler. „100 sposobów motywowania siebie”. Studio Emka. Warszawa.2010;

Daniel H. Pink. „Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację”. Studio Emka. Warszwa 2011;

Allan Loy McGinnis. „Sztuka motywacji”. Vocatio. Warszawa 2005.

Szukasz pomysłu na oryginalne, rozwijające formy wakacji?

Zapraszamy na kolejną edycję letnich Obozów specjalistycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w ramach nowego cyklu „New Mind Master. Lepsze myślenie. Lepsza pamięć. Lepsze życie”.Wracasz wypoczęty i błyszczysz! I przekonasz się, jaką siłę dadzą ci zykłe guziki i węzełki na sznurowadle... Szczegóły, miejsca i terminy www.eccehomo21.pl

W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt