Wpisz interesującą Cię frazę:
Szukaj


Nr 06-Marzec 2010

Zobacz, jak działa zasada widzieć i kojarzyć - główny mechanizm skutecznego, błyskotliwego i radosnego uczenia się. I dowód na tezę, że uczenie się dzisiaj może (i powinno) być aktem kreacji, a nie bezmyślnym, żmudnym i zniechęcającym “kuciem”. I że niewiele trzeba, aby naszej pamięci pomóc.

Masz 1 minutę, aby zapamiętać w stylu “raz a dobrze” i w zabawie z własnym umysłem i wyobraźnią długość Nilu – najdłuższej rzeki świata. Gotowy?

Dwa głębokie oddechy, opuść ramiona, uśmiechnij się szeroko przez chwilę i zobacz w wyobraźni rzekę Nil – rozległą połać wody, w tle palmy i piramidy, wystarczy. Właśnie zobaczyłeś Nil. A co widzisz w nurcie? Niesamowite! Po Nilu płyną jaja, setki jaj, a po nich - niezła akcja! - skaczą koty, setki kotów - przeskakują z jaja na jajo, miauczą, spadają do wody, wdrapują się niezdarnie z powrotem, nawet jakiegoś z nich, umazanego żółtkiem, ze skorupkami w sierści bierzesz na ręce …. Zobacz to i utrzymaj przez dłuższą chwilę na ekranie swojej wyobraźni.

Ważna uwaga: kluczem do tej zabawy (i nadzwyczajnej skuteczności zapamiętywania) jest widzieć cały ten mini-film w możliwie najbardziej przekonujący dla twojego umysłu sposób. Podałem ci tylko wzór. A jak to sprawdzić, że “dobrze widziałeś”? Bo potrafisz to narysować! Zrób to teraz , w zeszyciku z czystymi kartkami; narysuj ze szczegółami, ale w kilkadziesiąt sekund najwyżej, cały obraz główny, całe skojarzenie: Nil – jaja - koty. Użyj koloru dla większej zabawy.

Co z tego wynika? Co to daje? Dzięki znajomości Fonetycznego Alfabetu Cyfrowego (FAC), który pozwala “usłyszeć” cyfrę (więcej o nim i innych systemach zakładek pamięciowych klikaj tutaj – paru podstawowych rzeczy będziesz musiał się nauczyć, przyznaję, ale będą to narzędzia uniwersalne, nauczysz się ich tylko raz - skojarzenie jaja-koty, według tej właśnie “kolejności nonsensu” (nie odwrotnie – najpierw jaja, potem koty) przełożysz na ciąg głosek j, j, k, t, a ten na ciąg cyfr 6671 (w przyszłości zrobisz to w ułamku sekundy). No a tyle właśnie kilometrów ma Nil. Zapisz tą daną liczbową pod swoim rysunkiem, żebyś ją dodatkowo zobaczył i utrwalił.

Co najciekawsze, ten Nil, jaja i koty powinieneś teraz pamiętać do końca życia. A wtedy niewielka już wiedza (tylko znajomość FAC) pozwoli Ci rozszyfrować potrzebną informację. Zawsze.

Zobaczyłeś, skojarzyłeś, zapamiętałeś.

Minuta dziennie. Wiesz, ilu rzeczy mógłbyś nauczyć się w ten sposób przez rok? I to od niechcenia?

Zapraszam do dalszej zabawy.

Miłego, owocnego dnia życzę.

Marek Szurawski

PS. Zapamiętaj cały opisany wyżej komentarz; jest rozbudowany, ale tylko w tym mejlu. W kolejnych wyzwaniach będę go skracał, aż do opisu samego tylko zadania i pracy wyobraźni. Czytaj więc tylko to, co znajdziesz w ramce. Przed dalszymi zadaniami (jeśli polubisz tą zabawę i chcesz w pełni doświadczać skuteczności i radości zapamiętywania INACZEJ) poświęć kilkanaście minut, kliknij tutaj i naucz się przede wszystkim wspomnianego już FAC, zakładek obrazkowych i matematycznych.

Chcesz potem sięgnąć mistrzostwa? Naucz tej zabawy innych, zwłaszcza dzieci. Zwłaszcza swoje. Dlaczego nie miałbyś usiąść przy komputerze przez minutę z synem lub córką i uśmiechnąć się razem?…

Chcesz dodatkowo rozbawić znajomych lub przyjaciół? Pokazać im, jak można zapamiętywać INACZEJ? Prześlij ten mejl dalej.

NOWOŚĆ!! Z przyjemnością informujemy, że wystartował internetowy kurs “Perfect Pupil”, adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Dla tych, którzy chcą wrócić do zapomnianej radości i skuteczności uczenia się. Szczegóły tutaj. NOWOŚĆ!!

Zapraszamy również na nową edycję obozów Wakacyjnej Szkoły Treningu Pamięci, Twórczego Myślenia i Rozwoju. Jeśli interesuje Cię mistrzostwo na tych polach… Szczegóły tutaj

W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt