Wpisz interesującą Cię frazę:
SzukajSzanty po szczecińsku w S1

WARTO PRZECZYTAĆ

Kurier Szczeciński

Andrzej Gedymin, 12.01.08

Szanty po szczecińsku w S1

Pyszny koncert

Prezydent Szczecina wspólnie z Polskim Radiem Szczecin zafundowali radiosłuchaczom i przede wszystkim żeglarzom przepyszny Koncert Noworoczny poświęcony pamięci Ludomira Mączki. W czwartek kilka minut po godzinie 19 na

szczecińskiej antenie przez godzinę rozbrzmiewały „Kolędy żeglarskie na... cały rok” w wykonaniu Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego, a następnie szanty.

Zgromadzeni w studio S1 Polskiego Radia W Szczecinie żeglarze (koncert bezpośrednio transmitowano na antenę) wstrzymywali oddech, a po każdej kolędzie nagradzali parę wykonawców gromkimi brawami. Współbrzmiące głosy Andrzeja i Dominiki stworzyły niezapomniany nastrój melancholii i żeglarskiej nostalgii.

W drugiej części koncertu „Stare dzwony” czyli panowie Andrzej Korycki, Jerzy Porębski, Marek Szurawski i Ryszard Muzaj odmienili nastrój na pełen żeglarskich rytmów. Z szantami głównie autorstwa J. Porębskiego i A. Koryckiego popłynęli z kolegami w rejs, śpiewali o żeglarskiej nostalgii i syrence, porcie, który jest poezją, dziewczynie z Amsterdamu i panienkach z St. Pierre i St. Johns. Na specjalne zamówienie były cztery piwka, ballada o Chińczyku, keja, małej która ma go rzucić, pożegnaniu Liverpoolu i innych. Jako ciekawostkę dodajmy, że Andrzej Korycki i Dominika Żukowska pochodzą spod Warszawy, Jurek Porębski ze Świnoujścia, Marek Szurawski z Lublina, a Ryszard Muzaj spod Gdańska. Jak mieszkając w tak odległych od siebie miejscowościach potrafili stworzyć zgrany zespół, to już pozostanie ich tajemnicą.

Nie musimy dodawać, że zgromadzona publiczność nagradzała szantymenów ogromnym aplauzem, a J. Porębski w pewnym momencie zamienił gitarę na trąbkę i udanie popisywał się zgrabnymi solówkami. Wszyscy wykonawcy to autorzy żeglarskich kolęd i szant, a w programie znalazł się także utwór o żaglach i szczecińskim porcie Moniki Szwaji. Koncert prowadziła Mira Urbaniak z Biura ds. Morskich Urzędu Miejskiego.

Sympatycznym przerywnikiem tego muzycznego wieczoru było wystąpienie w imieniu prezydenta Szczecina jego zastępcy Tomasza Jarmolińskiego i zakomunikowanie o objęciu patronatem przez miasto rejsu dookoła świata przygotowywanego przez Mirosława Lewińskiego na jachcie „Ulysses”. I oficerem na „Ulyssesie” będzie Maciej Krzeptowski, który w imieniu kapitana odebrał list prezydenta zapewniający o patronacie.

M. Lewiński był siłą sprawczą budowy „Starego” - jachtu uczestniczącego w ub. r. w rejsie przez słynne i groźne północne przejście z Atlantyku na Pacyfik w Ameryce Północnej. Z kolei M. Krzeptowski płynął wokół globu na „Marii” Ludomira Mączki i pod nieobecność kapitana przyprowadził ten jacht z Auckland w Nowej Zelandii do Szczecina. Przygotowywana wyprawa popłynie dookoła świata szlakiem słynnego przedwojennego żeglarza Władysława Wagnera, który dokonał tego na czterech jachtach o nazwie „Zjawa I, II, III i IV”. Ten rejs rozpoczął w lipcu 1932 r., a zakończył tuż przed II wojną światową. Tamta podróż już na samym początku podczas wypłynięcia z Gdyni obfitowała w pełne emocji i dramatyczne wydarzenia.

Dowiedzieliśmy się z ust prowadzącej spotkanie, że podczas wyprawy dookoła świata załogi będą się wymieniały. Na jachcie jest sześć miejsc (koi), a więc co pewien czas chętni będą mogli uczestniczyć w rejsie. Oczywiście należy się wcześniej zgłosić do kapitana.

Na zakończenie spotkania oraz przepysznego koncertu kolęd i szant powiedzmy jeszcze, że wykonawcy przekazali nieodpłatnie widzom (był konkurs) dziesięć płyt ze swoimi nagraniami, a my ze swej strony liczymy, że miasto wystąpi z inicjatywą, aby koncert został powtórzony. Tym bardziej, że z nietłumionym aplauzem bili brawo podczas koncertu wiceprezydent Tomasz Jarmoliński, prezes szczecińskich żeglarzy Zbigniew Zalewski i szef Polskiego Radia w Szczecinie Krzysztof Soska. ....

Śpiewają Dominika Żukowska i Andrzej Korycki.

„Stare dzwony” czyli Andrzej Korycki, Jerzy Porębski, Marek Szurawski i Ryszard Muzaj.

W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt