Wpisz interesującą Cię frazę:
Szukaj


Nr01-Luty 2010


Podstawy skutecznego działania


Nawyki i zasady

Na czym budujesz swój świat?

Przeczytaj uważnie poniższy tekst, zanotuj hasłowo (przy pomocy słów – kluczy) to, co zainteresowało Cię najbardziej, ujmij całość w porządną Mapę Myśli, po czym znajdź dłuższą, spokojną chwilę i przemyśl i wykonaj zalecone zadania i ćwiczenia utrwalające. Najważniejsze dla Ciebie wnioski przełóż możliwie najszybciej na praktykę dnia codziennego. Powodzenia!

Czy wiesz, że zawsze nosisz okulary, nawet, jeśli nie narzekasz na ostrość wzroku? Są niewidoczne, ale to, jak przez nie patrzysz wpływa na Twoją ocenę sytuacji, na Twoje zachowanie, a przez to i na efekty, po prostu na cały Twój świat. Te okulary to paradygmaty. Czyli – mówiąc najprościej - spostrzeżenia na temat jak się rzeczy mają. Sposób, w jaki coś widzisz, Twój punkt widzenia. System odniesień do tego, w co wierzysz, czym się kierujesz. Mogą dotyczyć Ciebie, innych ludzi, życia i świata w ogóle . A najciekawsze jest to, że paradygmaty mogą być fałszywe lub prawdziwe, pozytywne lub negatywne. Mogą wspierać Twoje działania, dodawać energii, pewności siebie, radości i uśmiechu lub zniechęcać do życia, ściągać w dół , hamować, osłabiać, ba! – nawet niszczyć wewnętrznie. Co robisz, kiedy masz złe okulary? Zmieniasz je. Podobnie z paradygmatami. Wyrzucasz stare na śmietnik i bierzesz nowe, lepsze. Tylko, że trzeba je najpierw rozpoznać, uświadomić sobie, przez jakie okulary „patrzysz na świat”.

Jak to zrobić? Otóż Twoim paradygmatem jest zawsze to, co uważasz za najważniejsze. Zadanie. Pytaj: co jest siłą napędową mojego życia? O czym najwięcej i najchętniej myślę? Kto lub co jest moją obsesją? Jaką pasją żyję, w co angażuję się najmocniej? Bądź szczery i zanotuj odpowiedzi.

Twoi rówieśnicy jako najczęstsze motywy swojego życia wybierają przyjaciół, dobra materialne, sympatię, szkołę, rodziców, sport, hobby, idoli, wrogów, siebie samego i pracę (naukę). W tych motywach jest jednak pewien haczyk, bolesna niekiedy prawda. Często zawodzą. Przyjaciele zdradzają, dobra materialne łatwo stracić, rodzice często rozczarowują, idole spadają z piedestałów, a szkoła – sam wiesz, jak z nią bywa. Więc na czym się oprzeć? Czy jest coś naprawdę trwałego w życiu, co Cię nigdy nie zawiedzie, na czym spokojnie możesz budować jakość swojego życia? Jest. To zasady. Jeśli żyjesz według nich, osiągniesz swoje cele, jeśli je łamiesz – przegrasz. Zasady to pewne prawa, które rządzą naszym światem wewnętrznym, tak jak na przykład prawa fizyki (grawitacja) rządzą światem materialnym. Łamiesz je – spadasz, lecisz w dół, przegrywasz sukces "wewnętrzny", podstawę wszystkich innych.

I, kiedy się dobrze temu przyjrzeć, jak świat długi i szeroki - rządzą nim zasady.

W odróżnieniu od innych przewodnich motywów, zasady – powtórzę - nigdy Cię nie zawiodą. Co więcej, stawianie zasad na pierwszym miejscu, zamiast na przykład przyjaciół czy sympatii, jest kluczem do posiadania przyjaciół i sympatii. Jesteś lojalny, dotrzymujesz słowa, mówisz prawdę – przyciągasz przyjaciół i ludzi, na których Ci zależy (chociaż czasami okazuje się, że nie są tego warci).

Lista zasad nie jest specjalnie długa: uczciwość, pomaganie innym, miłość, szczerość, cierpliwość, szacunek, wdzięczność, umiarkowanie, lojalność, odpowiedzialność, wytrwałość, pilność, ciężka praca… Jeśli posłuchasz serca, swojego serca, ławo uzupełnisz tę listę o swoje zasady. To właśnie serce najlepiej je rozpoznaje. Zadanie. Zrób to dzisiaj. Zrób listę swoich zasad i zapamiętaj ją.

Nawet sobie nie wyobrażasz jak bardzo świadomość wyznawanych zasad i życie według nich wpływa na Twoje życie. A tak naprawdę upraszcza je i ułatwia. Stajesz się wiarygodny i godny zaufania, budzisz szacunek, przyciągasz wartościowych ludzi, a co najważniejsze łatwiej radzisz sobie w trudnych chwilach, których nie brak w życiu. Bo jeśli masz problem, najlepiej szukać jego rozwiązania w zasadach. W każdej sytuacji, w jakiej się znajdziesz, po prostu pytaj siebie: jaką zasadę złamałeś, że jest Ci w tej chwili trudno? Jaką zasadę powinieneś zastosować, aby problem rozwiązać? Zadanie. Przeżywasz trudne chwile? Wpadłeś w kłopoty? Borykasz się z jakimś problemem? Przeanalizuj całą sytuację pod kątem zasad. Tych, które być może złamałeś, i tych, których teraz powinieneś się trzymać szczególnie mocno. Rozwiąż swój problem.

Zwracaj więc baczną uwagę na paradygmaty, przez które patrzysz na świat i ludzi, i zmieniaj je, jeśli są fałszywe. To warunek wielkich zmian w życiu. Po prostu miej otwarty umysł i serce na nowe informacje, pomysły i punkty widzenia. Pamiętaj, że mylne wrażenie rzeczywistości to powód większości Twoich problemów (z sobą włącznie). A co z paradygmatami negatywnymi? Tymi, które Cię ograniczają i dołują? Wpędzają w depresję lub frustrację? Pozbędziesz się ich najłatwiej spędzając wiele czasu z ludźmi, którzy w Ciebie wierzą i dowartościowują Cię. Takich kumpli szukaj i takich się trzymaj.

Zadanie. Zrób listę osób, którym ufasz i na których wsparcie możesz liczyć. I zalicz ich do kręgu przyjaciół.

Masz pasję? Pięknie. Uważaj jednak, abyś tej pasji
nie przyporządkował całego życia. Zaszkodzisz i pasji i życiu.

Sprawdź teraz, jak zapamiętałeś najważniejsze myśli z powyższego tekstu i uzupełnij wykropkowane miejsca. Jeśli czegoś nie pamiętasz, sprawdź w tekście powyżej

Paradygmat to spostrzeżenie na temat jak się rzeczy mają. Sposób, w jaki coś …….., twój punkt ……………... System odniesień do tego, w co ……………….

Paradygmaty mogą być …………………………………., pozytywne lub ………………. Mogą dotyczyć Ciebie, innych ludzi oraz ……………………..Są jak …………………. To, jak przez nie patrzysz wpływa ma Twoją ………………….. I na Twoje ………………….., a przez to na efekty.

Cokolwiek jest dla Ciebie ……………………., staje się Twoim paradygmatem, Twoimi „okularami”.

Warunek wielkich zmian w życiu to zmiana ……………………..

Najważniejsze jest zdobycie ………………, a nie samych szóstek. Zapamiętaj prawo: im więcej wiedzy, tym więcej ………………., …………………., ale przede wszystkim lepsze, piękniejsze ………………

Najważniejszym motywem, którym winieneś kierować się w życiu są ……………... Jeśli żyjesz według nich, osiągniesz swoje cele, jeśli je łamiesz – przegrasz. ……………. to pewne prawa, które rządzą naszym światem wewnętrznym, tak jak prawa fizyki (na przykład grawitacja) rządzą światem materialnym. Aby je rozpoznać, kieruj się …………. Ono Ci podpowie.

Jeśli masz problem, szukaj jego rozwiązania w ……………….

Kiedy zrozumiesz zachowanie innych? Kiedy spojrzysz na nich z ……………………………….. Nie spiesz się z …………………….., zwłaszcza negatywnym, innych ludzi, i przyklejaniem im ………………...


Zadania/ćwiczenia

W wolnej chwili pozwól sobie na poniższe przemyślenia, które możliwie najszybciej osadź w swojej codzienności:

  • Gdy następnym razem spojrzysz w lustro, powiedz o sobie coś pozytywnego.

  • Przypomnij sobie jakiś paradygmat, który cię ogranicza, i przy pierwszej okazji zrób coś przeciwnego.

  • Pomyśl o kimś, kto ostatnio zachował się wobec ciebie (chociaż nie tylko) paskudnie. Zastanów się, co mogło spowodować takie zachowanie. Nie usprawiedliwiaj; tylko zrozum.

  • Od dzisiaj traktuj innych tak, jak sam byś chciał być traktowany. Nie narzekaj, nie bądź niecierpliwy,, nie mów źle o nikim.

  • Przy najbliższej okazji w jakimś spokojnym i samotnym miejscu pomyśl o tym, co jest dla ciebie najważniejsze. Pytaj i zachowaj odpowiedzi: co jest siłą napędową mojego życia? O czym najwięcej i najchętniej myślę? Kto lub co jest moją obsesją? Jaką pasją żyję, w co angażuję się najmocniej?

  • Jeszcze dzisiaj po odrobieniu lekcji i spełnieniu wszystkich swoich obowiązków wypróbuj zasadę ciężkiej pracy. Zrób jedną rzecz więcej ponad to, co już zrobiłeś. Naucz się dodatkowego słowa, zrób dodatkowy rysunek, przeczytaj jedną stronę książki więcej. Zrób jedną rzecz WIĘCEJ.

  • Następnym razem, kiedy znajdziesz się w trudnej sytuacji i nie będziesz wiedział, jak postąpić, zastanów się, którą zasadę powinieneś zastosować (cierpliwość, lojalność, szczerość, miłość….). Postępuj zgodnie z nią i nie oglądaj się za siebie.

Zrób ładny rysunek z hasłami, trzymanie się których ZAWSZE doprowadzi cię do sukcesu, opraw go i zawieś na widocznym miejscu gdzieś koło ciebie. Na przykład Back to work! (co znaczy „Wracaj do pracy”), Nulla dies sin linea. (łac. dosłownie ani dnia bez kreski – zawołanie średniowiecznych mistrzów malarstwa - dzisiejsze „ćwiczenie jest wszystkim”), itp…

Z przyjemnością informujemy, że działają już nowe strony Akademii ECCE HOMO XXI ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi naszej działalności. Szukaj na www.eccehomo21.eu,

Chciałbyś skoczyć naprawdę wysoko w sztuce treningu pamięci, twórczego myślenia i autorozwoju? Zapraszamy na kursy internetowe „Perfect Student” „Perfect Pupil”. Prowadzenie Marek Szurawski. Klikaj na www.eccehomo21.eu/kursy lub dzwoń pod 500 214763 i 793832944. Proszę też pisać marek@eccehomo21.pl

Ciekawią Cię Obozy Wakacyjnej Szkoły Treningu Pamięci, Twórczego Myślenia i Rozwoju? Szkoła Mistrzów, którą prowadzimy od wielu lat? Właśnie zaczynamy tegoroczną edycję: zima 2010 w terminach 4-13 i 15 - 24 lutego oraz przez całe nadchodzące lato, od 28. czerwca do końca wakacji (obozy dziesięciodniowe). Luz, zabawa, wypoczynek, poznanie siebie i unikalna wiedza, przydatna na całe życie. Zobacz, co znaczy skoczyć naprawdę wysoko! Ty też potrafisz. Wrócisz nie ten sam. Bo nie obchodzi nas, kim jesteś, ale dokąd zmierzasz. Klikaj na www.eccehomo21.eu/obozy lub dzwoń/pisz 500 214 763, 793832944 i marek@eccehomo21.pl Zobacz też ramka poniżej.


Zapraszamy na

obozy/seminaria zimą i latem 2010

Poziomy dla dzieci, młodzieży i dorosłych, programy dla seniorów i trenerów.
Wakacje zima/lato 2010
Wakacyjna Szkoła Treningu Pamięci, Sprawnego Myślenia i Rozwoju

Terminy: obozy 10-dniowe, luty i czerwiec - wrzesień

Miejsce: zima Rudki (Góry Świętokrzyskie), lato Rymanów i Zemborzyce koło Lublina.

Tematyka: Pamięć dla sukcesu, „Tato, Mamo! Wszystko pamiętam!” (program dla dzieci), podstawy twórczego myślenia,

specjalny program kondycyjny (kształtowanie osobowości uzdrawiającej),

rozszerzony program Summer Schools (strzelectwo, jazda konna,
zaprzęgi z psami huski, taniec towarzyski (z nauką stepowania)
i specjalne techniki pamięciowe w uczeniu się języków obcych (opanujesz 500 najczęściej używanych angielskich słów w kilka godzin)
-----------------

Większa efektywność i radość uczenia się, większa kreatywność i sprawność myślenia, wyższa samoocena
i poczucie pewności siebie, satysfakcja z podjęcia nowych wyzwań,
radość samorealizacji, relaks i wypoczynek, i więcej wolnego czasu..
Nie ucz się ciężko, zacznij mądrze, z głową, nie jak wół.. Wejdź do klubu 3 x 9!
POKAŻEMY CI JAK!

Szczegóły www.eccehomo21.eu, tel./fax 81 44 22 194, kom. 500 214 763, 793832944

Q.B.F.F.F.S.

W naszej galerii
ECCE HOMO 21
kursy
ECCE HOMO 21
szkolenia
ECCE HOMO 21
obozy
ECCE HOMO 21
imprezy
ECCE HOMO 21
marynistyka
ECCE HOMO 21
Akademia pod żaglami
ECCE HOMO 21
"Stare Dzwony"

O nas | Aktualności | Platforma dla czytelników | Kursy | Szkolenia | Obozy | Imprezy | Marynistyka | Akademia pod żeglami | "Stare Dzwony" | Inne | Galeria | Sklep | Kontakt